Multiinstrumentalisten och låtskrivaren Olle Linder har du säkert mer eller mindre medvetet hört, för Olle lirar överallt, som slagverkare, basist eller trummis, men lika gärna på allehanda stränginstrument. Mest inom det som kallas folk- eller världsmusik och ofta tillsammans med artister som Ale Möller, Simone Moreno och Celtic Roots.
Det nya albumet med titeln Kasta loss, är hans andra album i eget namn och består av sånger han skrivit och samlat på sig under åren. Nu är det dags för dessa sånger att sätta segel och fara ut i världen.
Under denna konsert får vi ta del av en smältdegel av latinamerikanskt, främst med inspiration från Brasilien, men också med inslag av argentinsk tango som samsas med både svenskt och keltiskt.
Med sig på scen har han idel stjärnor från den svenska folk- och världsmusikscenen bland annat tre fjärdedelar av Vindla String Quartet!
På scen:
Caroline Schröder - sång
Natasja Dluzewska - fiol, kör
Valter Kinbom - slagverk, kör
Olle Linder - 8-strängad gitarr, slagverk, kör
Vindla:
Maria Bergström - violin
Elina Nygren - viola
Gerda Holmquist - cello
https://open.spotify.com/album/5Vdd2sg8BexEVLjDHWWMDG?si=jpRU1Xw4REq0PNbzbGF_rw
http://www.ollelinder.se
https://www.facebook.com/ollelindermusic/
Salongsbiljetter
Du sitter vid cafébord och man får ta med sig mat och dryck (picknick). Biljetter säljs per sällskap.
Vid större sällskap än 5 personer, lägg till ytterligare sällskapsbiljett i samma köp för att komma
upp i rätt antal personer (ex. vid sällskap om 6 personer: köp en biljett för sällskap om 4 pers och
ytterligare en biljett för sällskap om 2 pers = sällskap om 6 pers). De biljetter som köps vid samma
tillfälle ses automatiskt som ett och samma sällskap.
Om du och ditt sällskap inte köpt biljetter vid samma köptillfälle, ber vi dig att meddela detta till info@victoria.se senast två dagar före evenemanget så att vi kan placera er tillsammans, om ni så önskar.
Bordsplacering sker på plats. Du kommer aldrig placeras med någon ur ett annat sällskap. Har du specifika önskemål om placering i lokalen, lämna en kommentar vid köp så ska vi göra vårt bästa för att tillgodose det.
Vill du endast köpa biljett för 1 person (begränsat antal) kontakta Kulturcentralen via info@kulturcentralen.nu, tel. 040-10 30 20 eller besök butiken på Södra Förstadsgatan 18.
Balkongbiljetter
Biljetter på balkongen säljs endast i sällskap om 2 pers. På balkongen är det inte tillåtet att ta med
mat, endast dryck och snacks. Du sitter i biostolar, på trappgradering gradvis uppåt. Det finns ingen
hiss till balkongen.
Tillgänglighet:
För rullstolsanpassade biljetter boka via
info@victoria.se. Hörselslinga finns att
tillgå, vid behov vänligen meddela oss till
tech@victoria.se minst två vardagar i förväg.
Slutsålt?
Skriv upp dig på Victoriateaterns väntelista: Maila till
biljett@victoria.se. Ange
föreställning, datum och antal biljetter du önskar. Glöm inte att uppge namn och telefonnummer.